Największym zaufaniem cieszą się baterie wykończone chromem, jednakże to czarne i złote kolory stanowią niezwykłe dopełnienie wielu aranżacji. Niestety wiele osób obawia się zakupu czarnej lub złotej baterii umywalkowej, wannowej, prysznicowej czy nawet kuchennej. Wynika to z tego, że w sieci można spotkać się z wieloma mitami krążącymi wokół ich użytkowania. Niektóre opinie mówią o tym, że na czarnych bateriach widać bardziej zacieki, kamień i brud. To jednak nie do końca prawda, gdyż bez względu na typ wykończenia i kolor baterii wszelki osad będzie widoczny, jeśli się o nią właściwie nie zadba. Wszystko zależy od systematyczności pielęgnacji i jakości wody. Stąd o każdą baterię chromowaną, złotą czy też czarną dba się tak samo, by zapobiec nadmiernego gromadzenia się osadu z wody, mydła i kamienia.
- Jak dbać o czarne baterie łazienkowe?
- Czym usunąć kamień z czarnej baterii?
- Czym myć złotą armaturę łazienkową i kuchenną?
- Jakie wykończenie wybrać mat czy połysk?
- Do jakich wnętrz nadają się złote a do jakich czarne baterie?

Jak dbać o czarne baterie łazienkowe?
Przede wszystkim liczy się systematyczność czyszczenia armatury łazienkowej. Pamiętając o sprzątaniu strefy umywalkowej co około 5 dni nie będziemy mieli żadnego problemu z zalegającym brudem i kamieniem na powierzchni baterii. Oprócz tego duży wpływ na stan armatury ma również przecieranie jej do sucha miękką ściereczką po każdym użyciu. W ten sposób nie będą zalegać na niej krople wody, tworząc nieestetyczne zacieki. W przypadku czarnej baterii łazienkowej czy kuchennej sprawdzą się profesjonalne preparaty z specjalną substancją, która tworzą na jej powierzchni powłokę hydrofobową. Taka powłoka zapobiega utrzymywaniu się małych kropelek wody podczas użycia baterii.
Zamiast profesjonalnych środków czyszczących można użyć starą metodę naszych mam i babć. Dokładnie mówiąc jest nią płyn do mycia naczyń rozrobiony z wodą w proporcji pół na pół. Do dziś istnieje wielu zwolenników tej metody, mówiąc że działa ona cuda. Wystarczy nabrać przygotowany środek na miękką ściereczkę i dokładnie przetrzeć powierzchnię baterii, po czym można ją spłukać i wytrzeć do sucha.
Czym usunąć kamień z czarnej baterii?
W momencie, gdy zwykła metoda czyszczenia uciążliwych śladów kamienia lub innego rodzaju osadu na baterii umywalkowej nie zdaje efektów, wypróbuj uniwersalną mieszankę o silnym działaniu stosowaną w domach od wielu lat. Domowy roztwór do usuwania kamienia może zrobić każdy z nas. Aby przyrządzić daną mieszankę potrzebujesz tylko zwykłej wody i octu w proporcji 1:1. Tak połączone składniki tworzą silny roztwór, który najlepiej nałożyć na baterię łazienkową, a następnie odczekać chwilę nim przystąpi się do właściwego czyszczenia powierzchni za pomocą gąbki lub szmatki. W ten sposób kamień na armaturze szybciej puści.
Czym myć złotą armaturę łazienkową i kuchenną?
Podobnie jak armaturę chromowaną czy czarną baterie pokryte satyną i złotą powłoką umyje się łagodnym środkiem, takim jak płyn do mycia naczyń. Po umyciu baterii detergentem powinno się ją obficie spłukać czystą, letnią wodą i wytrzeć do sucha. Systematyczne czyszczenie powierzchni ze złota przy użyciu wody i delikatnej ściereczki lub irchy sprawia, że zanieczyszczenia na złotej baterii są z łatwością absorbowane przez materiał.
Jakie wykończenie wybrać mat czy połysk?
Odwiecznym dylematem podczas wybierania danego modelu baterii łazienkowej lub kuchennej jest jej wykończenie - matowe czy połyskujące. Zarówno czarna i złota bateria wygląda niesamowicie w obu wersjach. Jednak błyszcząca armatura łazienkowa i kuchenna dodaje blasku pomieszczeniu, odbija światło i sprawia wrażenie przestrzeni. Niestety widać na niej więcej odcisków palców, niż na matowej powierzchni. Matowe baterie sprawiają nieodparte wrażenie głębi, ekstrawagancji i nowoczesności wnętrza. W efekcie obie formy wyglądają fenomenalnie w łazience, jak i kuchni.
Wybór rodzaju wykończenia tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji i spójności pozostałych elementów wyposażenia określonego pomieszczenia. Jeśli w łazience znajdują się inne matowe lub błyszczące elementy armatury, to warto zachować między nimi jednakowy styl, by całość wystroju wyglądała harmonijnie. Nie dotyczy to urządzeń sanitarnych typu umywalka o wysoki białym połysku, ponieważ w takiej sytuacji czarna matowa bateria będzie prezentować się znakomicie.
Kolorowe baterie łazienkowe to odważny krok, na który warto zdecydować się wraz z innymi designerskimi urządzeniami sanitarnymi typu miska WC, umywalka czy akcesoriami łazienkowymi. Kompletując wszystkie produkty wyposażenia łazienki o podobnym stylu i odcieniu zyskasz spójne wnętrze, które zachwyci każdego.
Do jakich wnętrz nadają się złote a do jakich czarne baterie?
Armatura w kolorze błyszczącego lub postarzanego złota świetnie prezentuje się w stylach glamour, minimalistycznych, nowoczesnych, retro, modern, rustykalnych, klasycznych czy art deco. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ilością złotych elementów wyposażenia i dodatków, by nie przytłoczyć samego wnętrza. Wykorzystując złoto bez umiaru można sprawić, że wnętrze będzie emanowało kiczem, a nie elegancją. Na szczęście armatura łazienkowa sama w sobie nie zajmuje dużo miejsca, więc nie trzeba obawiać się jej złotego wykończenia.
Tak samo zresztą jest z dużą ilością czarnych elementów wyposażenia łazienki lub kuchni. Niekoniecznie dobrze wyglądają one w zestawieniu całego układu wnętrza. Dlatego też należy odpowiednio dopasować armaturę, by nie przesadzić z czarnym barwą w pomieszczeniu. Czarne baterie są bardzo wyraziste, przez co świetnie podkreślają styl nowoczesny, industrialny, retro, scandi, loft i minimalistyczny. Warto mieć również na uwadze, że nie będą one zbyt dobrze komponować się w łagodnych i delikatnych aranżacjach wnętrz.
Wyjdź poza utarty schemat chromowanej armatury do łazienki i kuchni! Postaw na kolory, które przyciągną wzrok i całkowicie odmienią Twoje wnętrze. W tym właśnie armaturę w kolorze postarzanego złota czy eleganckiej matowej czerni.