Czy warto kupić baterię z termostatem? Plusy i minusy

0

Bogata oferta armatury łazienkowej pozwala właścicielom zastosować dowolny model baterii umywalkowej, wannowej, natryskowej o różnych dodatkowych funkcjonalnościach. Oczywiście im lepsze parametry techniczne i więcej udogodnień zapewniających komfort użytkowania, tym są one droższe. Jednym z bardziej przydatnych elementów baterii łazienkowej jest właśnie termostat, który dostarcza strumień wody o pożądanej przez użytkownika temperaturze. Jednak, czy inwestycja w taką baterię termostatyczną faktycznie każdemu się opłaca?

Czy warto kupić baterię z termostatem? Plusy i minusy

Czym jest i jak działa bateria termostatyczna?

Bateria termostatyczna to nieodłączny element armatury łazienkowej, działający w oparciu o termostat, który eliminuje niestabilne ciśnienie, miesza gorącą wodę z zimną do uzyskania pożądanej temperatury (z dokładnością do 1 stopnia C) i utrzymuje ją do momentu zakręcenia kurka. Wystarczy raz ustawić odpowiednią temperaturę za pomocą pokrętła, a mechanizm sam będzie dopasowywać proporcje ciepłej i zimnej wody. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest czas generowania właściwego strumienia do mycia, wynoszący zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto kupić baterię z termostatem?

Decydując się na baterię umywalkową, wannową lub prysznicową z termostatem zyskasz wiele korzyści, które pozwolą Ci podnieść funkcjonalność i komfort Twojej łazienki. Przede wszystkim nie odczujesz więcej nieprzyjemnych, gwałtownych zmian temperatur pod prysznicem i ograniczy ilość marmowanej wody w trakcie mycia. Oprócz tego termostat nie dopuszcza, by z wylewki wypływał strumień wodny o niechcianej temperaturze i nieregularnym skoku ciśnienia. Dzięki temu irytujące sytuacje, w której nagle spada temperatura wody to już przeszłość.

Warto zaznaczyć, że baterie termostatyczne wyposażone są w bezpieczny system zabezpieczający przed za wysokim podgrzaniem temperatury wody. Funkcja ta jest niezwykle przydatna w domach, gdzie rodzice muszą uważać na swoje dzieci, by nie poparzyły się gorącym strumieniem.

Sporym atutem w tego typu bateriach jest jeszcze dodatkowy przycisk - eko, który zmniejsza strumień o połowę ilości wypuszczanej wody, izolacja termiczna zapobiegająca przegrzaniu obudowy baterii czy wewnętrzny mechanizm, tłumiący szum przepływającej wody.

Bateria natryskowa w zestawie LUNGO wyposażona jest w termostat   Komplet PRETTO wyróżnia się wysokiej jakości baterią termostatyczną

Kiedy można zainstalować baterię z termostatem?

Termostat w armaturze łazienkowej działa perfekcyjnie w łazienkach, gdzie woda jest dostarczana z wodociągów miejskich lub przez zasobnik pojemnościowy. W ten sposób domownicy podczas kąpieli nie muszą martwić się o jakiekolwiek skoki ciśnienia, temperaturę i przypadkowe oparzenia.

Minusy baterii termostatycznej do łazienki

Baterie termostatyczne nie powinno się instalować w łazienkach, w których korzysta się z elektrycznych lub gazowych podgrzewaczy wody i dwufunkcyjnych kotłów. Wynika to z tego, że termostat do prawidłowego działania potrzebuje mieć swobodny dostęp do otwierania dopływu gorącej wody, by jak najszybciej podgrzać generowany strumień. W efekcie piece elektryczne i gazowe muszą funkcjonować na maksymalnych obrotach, przez co dostarczana woda jest znacznie wyższa od właściwej temperatury.

Z kolei ze względu na specjalnie wyprofilowane pokrętła nie sprawdzą się one w pomieszczeniach, przystosowanych dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Odkręcanie takiego kurka jest również problematyczne podczas zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż resztki kosmetyków pozostają na skórze rąk, tworząc śliską warstwę.

Znajdziesz tutaj także baterie umywalkowe z funkcją ustawiania temperatury wody   Podtynkowy zestaw natryskowy do kabiny prysznicowej z serii CONTOUR

Ile kosztuje bateria termostatyczna?

W zależności od stopnia zaawansowania systemu sterowania wody, sposobu montażu i materiału wykonania baterii z termostatem cena może wahać się między 200-700 zł, a nawet więcej. Jednak jest to pewnego rodzaju inwestycja, która będzie skutkować mniejszym zużyciem wody i energii aż o 60%. Biorąc to zatem pod uwagę, użytkowanie baterii termostatycznej przez kilka lat zwróci się, generując zauważalnie mniejsze rachunki za wodę.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
PROMOCJE
ARNIKA bateria wannowa chrom
ARNIKA bateria wannowa chrom
492,00 zł 424,00 zł
szt.
FINKA zestaw szafka z umywalką 40 cm biały połysk
FINKA zestaw szafka z umywalką 40 cm biały połysk
769,00 zł 587,00 zł
szt.
CORIANDER zestaw natryskowo wannowy chrom
CORIANDER zestaw natryskowo wannowy chrom
1 104,00 zł 934,00 zł
szt.
FINKA lustro narożne 40 cm
FINKA lustro narożne 40 cm
295,00 zł 207,00 zł
szt.
RUBBER dozownik mydła 6,6x16 szary
RUBBER dozownik mydła 6,6x16 szary
42,00 zł 35,70 zł
szt.
TEMISTO bateria wannowa czarny mat
TEMISTO bateria wannowa czarny mat
764,00 zł 679,00 zł
szt.
ROSSA dywanik łazienkowy 50 x 80 cm jasny szary
ROSSA dywanik łazienkowy 50 x 80 cm jasny szary
54,00 zł 43,20 zł
szt.
DIJIN dywanik łazienkowy 50 x 80 cm różowy
DIJIN dywanik łazienkowy 50 x 80 cm różowy
55,00 zł 44,00 zł
szt.
Panel do wanny frontowy 170 orzech
Panel do wanny frontowy 170 orzech
429,00 zł 278,85 zł
szt.
MODERN mydelniczka zielony
MODERN mydelniczka zielony
38,00 zł 32,30 zł
szt.
CHENILLE dywanik łazienkowy 50x70 szary
CHENILLE dywanik łazienkowy 50x70 szary
32,00 zł 25,60 zł
szt.
Słowa kluczowe

/

Przewiń do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż wersję strony na komputery
Sklep internetowy Shoper.pl