Na jakiej wysokości umywalka w łazience?

0

Podczas urządzania łazienki oprócz estetycznego wykończenia wnętrza nie mniej ważny jest ergonomiczny i praktyczny rozkład niezbędnych elementów wyposażenia. Dlatego też już na samym wstępie należy uwzględnić wymiary ceramiki, armatury i mebli łazienkowych w swoich planach, ustalając dokładnie na jakiej wysokości powinny znajdować się poszczególne elementy. W tym artykule skupimy się na tym, jaka powinna być optymalna wysokość montażu umywalki ściennej, nablatowej lub wpuszczanej w blat, aby zapewnić domownikom maksymalną wygodę w codziennym użytkowaniu.

Na jakiej wysokości umywalka w łazience?

Standardowa wysokość od podłogi do górnej krawędzi umywalki

Umywalka to jeden z najważniejszych i najczęściej używanych elementów wyposażenia łazienki. Służy ona nie tylko do mycia rąk, twarzy i zębów, ale także do zabiegów pielęgnacyjnych, golenia się, ręcznego prania, sprzątania czy napełniania większych wiader. Wobec tego umieszczenie umywalki na ścianie czy nałożenie jej na odpowiednio wysokiej szafce łazienkowej bezpośrednio wpływa na komfort korzystania z łazienki.

Prawidłowo zainstalowana umywalka pozwala domownikom umyć ręce w umywalce w pozycji stojącej, bez konieczności pochylania się. W związku z tym, jej montaż jest tak naprawdę zależny od średniego wzrostu wszystkich osób mieszkających razem w jednym domu. Obecnie uznaje się, że umywalka łazienkowa powinna znajdować się na wysokości 85-95 cm nad podłogą. Z czego przyjmuje się, że wysokość ta liczona jest od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Podana wielkość została wyznaczona przez nowe normy europejskie, uwzględniając zwiększenie się średniego wzrostu wśród współczesnego społeczeństwa. To optymalna wysokość montażu, która dotyczy zarówno umywalek ściennych, wpuszczanych w blat, jak i nablatowych.

Zdecydowana większość właścicieli łazienek montuje umywalki na wysokości 85 cm, gdyż tworzy wystarczający poziom montażu ceramiki, by swobodnie podłączyć odpływ z otworem kanalizacyjnym i podpiąć wężyki armatury łazienkowej do właściwych zaworów przyłączy wody. Warto zaznaczyć, że podczas instalacji nablatowych modeli umywalek powinno się pamiętać o umieszczeniu blatu na wysokości pomniejszonej o rozmiar misy.

Ścienny model umywalki z otworem na baterię stojącą   Okrągły zlew ceramiczny do łazienki z kolekcji KONWALIA

Wzrost domowników a wysokość umywalki łazienkowej

Każdy właściciel podczas urządzania własnej łazienki powinien wziąć pod uwagę potrzeby swoje i innych domowników. Stąd też moment ustawiania ceramiki i armatury łazienkowej jest bardzo istotny z punktu widzenia wysokości, odpowiadającej za wygodny dostęp do elementów wyposażenia. Odnosi się to szczególnie do prawidłowej instalacji umywalki, gdyż nieodpowiednia wysokość prowadzi do niepotrzebnego zginania się w czasie wykonywania codziennych czynności. Stąd też osoby o niestandardowym wzroście powinny zawiesić lub postawić umywalkę w łazience analogicznie do zaleconych norm europejskich:

  • średni wzrost domowników 160 cm - wysokość 80 cm,
  • średni wzrost domowników 175 cm - wysokość 85 cm,
  • średni wzrost domowników 180 cm - wysokość 90 cm,
  • średni wzrost domowników 190 cm - wysokość 95 cm.

O ile centymetrów powinno się odsunąć umywalkę nablatową od ściany?

W przeciwieństwie do umywalek ściennych innych istotnym parametrem dla umywalki nablatowej jest odległość misy od ściany. Dzięki temu na blacie łazienkowym za umywalką dostępna jest wolna przestrzeń, na której można zamontować nie tylko wysoką baterię stojącą, ale również postawić potrzebne akcesoria, takie jak dozownik czy kubeczek na szczoteczki do zębów. Na dzień dzisiejszy przyjmuje się, że odległość umywalki nablatowej od ściany powinna wynosić około 30 cm.

Wysokie umywalki wolnostojące nie trzeba już mierzyć, gdyż posiadają już optymalną wysokość dla ich górnych krawędzi

Zamiast mierzenia możesz wybrać umywalkę wolnostojącą

Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup wolnostojącej ceramiki, która posiada optymalną wysokość konstrukcji - 85 cm. Umywalka wolnostojąca rozwiązuje całkowicie problem ze złym pomiarem w trakcie samodzielnego montażu ściennego zlewu lub misy na blacie łazienkowym.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
PROMOCJE
SELF-LOVE dywanik łazienkowy ø80 żółty
SELF-LOVE dywanik łazienkowy ø80 żółty
229,00 zł 194,65 zł
szt.
TRENT szafka łazienkowa 60 cm wisząca szary połysk
TRENT szafka łazienkowa 60 cm wisząca szary połysk
420,00 zł 273,00 zł
szt.
BLUE MARBLE szczotka wc niebieska
BLUE MARBLE szczotka wc niebieska
98,00 zł 83,30 zł
szt.
TEMISTO zestaw natryskowy chrom
TEMISTO zestaw natryskowy chrom
1 529,00 zł 1 274,00 zł
szt.
TWIST szafka wisząca 30 cm biały
TWIST szafka wisząca 30 cm biały
264,00 zł 185,00 zł
szt.
CORIANDER zestaw natryskowo wannowy chrom
CORIANDER zestaw natryskowo wannowy chrom
1 104,00 zł 934,00 zł
szt.
UNI szafka łazienkowa 60 cm nad pralkę biały połysk
UNI szafka łazienkowa 60 cm nad pralkę biały połysk
427,00 zł 284,00 zł
szt.
HIACYNT bateria wannowa 3 otworowa chrom
HIACYNT bateria wannowa 3 otworowa chrom
1 104,00 zł 985,00 zł
szt.
CAPRI BLACK zestaw 2 szafki z umywalką 120 cm czarny mat / dąb
CAPRI BLACK zestaw 2 szafki z umywalką 120 cm czarny mat / dąb
4 285,00 zł 3 301,00 zł
szt.
AVON szafka łazienkowa 60 cm wisząca biały połysk
AVON szafka łazienkowa 60 cm wisząca biały połysk
414,00 zł 269,10 zł
szt.
HIACYNT NERO zestaw natryskowy czarny mat
HIACYNT NERO zestaw natryskowy czarny mat
1 954,00 zł 1 614,00 zł
szt.
Słowa kluczowe

/

Przewiń do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż wersję strony na komputery
Sklep internetowy Shoper.pl