Co pewien okres czasu zmieniają się potrzeby każdego właściciela łazienki, w wyniku czego wypada zwiększyć funkcjonalność danego pomieszczenia poprzez montaż nowej instalacji, wymianę urządzeń sanitarnych czy nawet przeprowadzić całkowitą metamorfozę wnętrza. Niestety określenie “remont” przeraża większość właścicieli łazienek, gdyż stawia przed nimi wiele dylematów, które postaramy się przytoczyć w ramach dzisiejszego artykułu.
- Najpierw zdecyduj, co chcesz zmienić w swojej łazience
- Jaka jest kolejność prac remontowych?
- Sprawdź stan płytek i ich podłoża
- Zastanów się, czy zachowasz układ wodno-kanalizacyjny
- Remontując łazienkę pamiętaj o hydroizolacji
- Zwróć uwagę na wodoszczelność i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych
- Remont strefy umywalkowej
- Jakie płytki ceramiczne warto wybrać do łazienki?
- Połącz odpowiednio ceramikę z armaturą łazienkową
- Ile kosztuje remont starej łazienki?

Najpierw zdecyduj, co chcesz zmienić w swojej łazience
Remont łazienki może być mniej lub bardziej gruntowny. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji właściciela, a mianowicie od tego czy zdecyduje się na nowe płytki ceramiczne, armaturę łazienkową czy ceramikę - wannę, kabinę prysznicową, umywalkę, bidet, pisuar lub miskę WC. Dlatego też jeszcze przed przystąpieniem do właściwych prac remontowych i zatrudnieniem ekipy remontowej każda osoba powinna się dobrze zastanowić nad tym, co tak właściwie pragnie zmienić. Pozwoli to wstępnie oszacować koszta, zaplanować odpowiednią kolejność i przygotować się do prac, unikając tym samym najczęstszych błędów przy remoncie.
Jaka jest kolejność prac remontowych?
Prace remontowe urządzonej już wcześniej łazienki bywają niestety trudniejsze, niż wykończenie pomieszczenia w stanie surowym. Wynika to z faktu, że stara łazienka posiada własny rozkład zależy od położenia instalacji wodno–kanalizacyjnej, układu mebli, ceramiki, oświetlenia, armatury łazienkowej i płytek. Po określeniu, jakie elementy wyposażenia łazienki będą wymieniane na nowe można zabrać się do remontu krok po kroku:
- Rozbiórka.
- Wymiana hydrauliki.
- Elektryka.
- Kafelkowanie.
- Montaż ceramiki łazienkowej.
W zależności od stworzonego planu i zakresu prac remontowych można pominąć odpowiednie kroki z powyższej listy.
Sprawdź stan płytek i ich podłoża
Skuwanie i układanie płytek od nowa to jeden z bardziej czasochłonnych i problematycznych etapów renowacji łazienki. Stąd też, jeżeli ich stan nie wymaga wymiany warto pokusić się o inne przyjemniejsze rozwiązania. Zamiast skuwania starej glazury wystarczy pomalować ją specjalną farbą lub położyć na nią zupełnie nowe płytki. Rozwiązanie to pozwala mniejszym kosztem zmienić wygląd łazienki, lecz tylko wtedy, gdy położone kafelki nie odchodzą od ścian lub podłogi.
Warto podkreślić, że pierwszy sposób na odnowienie glazury jest szybszy w realizacji, niż skuwanie czy samo układanie płytek. Wystarczy tylko przed malowaniem dokładnie wyczyścić i zagruntować płytki profesjonalnym preparatem, aby wyeliminować występujące nierówności.
Zastanów się, czy zachowasz układ wodno-kanalizacyjny
W sytuacji, gdy postanowiłeś wymienić brodzik, wannę, armaturę łazienkową czy muszlę klozetową może się to wiązać ze sporą zmianą obecnego układu wodno-kanalizacyjnego w łazience. Taką zmianę powinno się zaplanować odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem prac remontowych, gdyż wpływa ona między innymi na ostateczną decyzję pozostawienia starych płytek ściennych lub podłogowych. Dla przykładu nowoczesna kabina prysznicowa bez brodzika będzie wymagać odpływu liniowego, a to znaczy, że w danym kącie łazienki gdzie znajdował się brodzik trzeba będzie skuć posadzkę, zainstalować odpływ a następnie położyć antypoślizgowe płytki, zwiększające bezpieczeństwo korzystania z prysznica.
Podtynkowe baterie, zestawy natryskowe i podwieszane toalety również wymagać będą naruszenia okładziny ściennej, po to by schować nową instalację za ścianą. Pomimo, że zmiany te wymagają trochę więcej pracy to będą one przynosić wiele korzyści, do których zalicza się nowoczesny design, wygoda i łatwość w utrzymaniu czystości.
Remontując łazienkę pamiętaj o hydroizolacji
W łazience panuje duża wilgoć a płytki ułożone na ziemi i ścianie w strefie mokrej są stale narażone na działanie wody. Z tego właśnie powodu prawidłowa izolacja łazienki jest niezwykle ważna. Brak hydroizolacji to najczęstszy błąd przy urządzaniu pomieszczenia higieniczno-sanitarnego, który przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów. Zatem tuż przed samym ułożeniem nowych płytek ściennych i podłogowych, należy pamiętać o jej zastosowaniu w postaci folii w płynie.
Zwróć uwagę na wodoszczelność i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych
W każdej łazience powinny być zamontowane gniazdka elektryczne, gwarantujące wysoki stopień wodoszczelności. Dzięki temu podłączanie małych i dużych urządzeń AGD przy kabinie prysznicowej lub wannie będzie bezpieczniejsze. Oczywiście zakup wodoszczelnych gniazdek jest nieco droższy, niż standardowe rozwiązania oświetleniowe. Jednak w ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów, związanych z pojawieniem się awarii instalacji elektrycznej. Dodatkowo pomoże, jeśli wybierzesz specjalny rodzaj lamp IP44, który charakteryzuje się bryzgoszczelnością.
Remont strefy umywalkowej
Mimo, że strefa umywalkowa to obszar, w którym zwykle znajduje się tylko umywalka, blat, szafka i lustro łazienkowe to warto się nad nim chwilę zastanowić. Podejmując decyzję związaną z tymi elementami wyposażenia, wpłyniesz na możliwości wprowadzenia zmian aranżacyjnych w późniejszych latach.
Każdy właściciel łazienki boryka się ze sporym wyzwaniem, ponieważ każdy element wyposażenia może być montowany na różne sposoby w pomieszczeniu. W przypadku lustra łazienkowe można wybrać jedno z trzech rozwiązań - wkleić lustro między płytki, standardowo powiesić je na ścianie czy zastosować wiszącą szafkę z lustrzanymi frontami. Przy pierwszym rozwiązaniu można zaoszczędzić na metrażu płytek, lecz przy kolejnym remoncie może wiązać się to z ich skuwaniem. Natomiast ścienny montaż mebli łazienkowych odpowiada za dziury, utrudniające zmianę układu szafek w łazience. Jak widać każdy wybór ma istotne znaczenie dotyczące obecnych i przyszłych zmian.
Jakie płytki ceramiczne warto wybrać do łazienki?
Układanie płytek wymaga szczególnej uwagi i staranności, ponieważ każde niedociągnięcie jest niemal od razu zauważalne na ścianie. Aby ułatwić ten właśnie etap remontu proponujemy wybrać płytki o rektyfikowanych krawędziach. Posiadają one jednakowy rozmiar i bez obaw mogą być układane na bardzo wąskiej fudze, która w tym samym odcieniu jest niemal niewidoczna dla ludzkiego oka. Przy okazji warto zadbać o to, by posiadały większą powierzchnię, gdyż powstaje wtedy mniej fug i podziałów.
Połącz odpowiednio ceramikę z armaturą łazienkową
Oczywiście ceramika wraz z armaturą łazienkową stanowią niezbędne elementy wyposażenia łazienki, dzięki którym wnętrze nabiera realnych kształtów. Wybrane produkty tworzą ze sobą funkcjonalny i spójny wizualnie duet. Jednak dziś sam wybór pasującej armatury do umywalki czy wanny nie jest taki prosty. Wynika to z tego, że niektóre formy i sposoby montażu baterii mogą nie pasować do wybranych umywalek np. bez otworu na armaturę łazienkową. W związku z tym przy wymianie każdego urządzenia osobno trzeba sprawdzić, czy posiadana armatura łazienkowa będzie dalej współgrać z nowym elementem.
Jeśli Twoja bateria umywalkowa czy nawannowa nie będzie spełniała swojej funkcjonalności po zakupie nowego urządzenia sanitarnego - nic się nie martw! W naszym sklepie internetowym znajdziesz z łatwością odpowiednią armaturę do ceramiki sanitarnej po przystępnej cenie, która nie uszczupli zbytnio budżetu na remont. Oprócz tego dobierzesz również meble łazienkowe, umywalkę, wannę, kabinę prysznicową i miskę WC.
Ile kosztuje remont starej łazienki?
Tak naprawdę, nie można dokładnie odpowiedzieć na pytanie: ile będzie kosztować remont starej łazienki. Kosztorys zależy w szczególności od robocizny, rozległości prac remontowych i oczywiście wyboru materiałów wraz z nowymi elementami wyposażenia. Szacunkowo można powiedzieć, że metamorfoza małej łazienki to koszt około kilku tysięcy złotych, z czego większość tej kwoty to wynagrodzenie dla ekipy remontowej. Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, możesz spróbować swoich sił i samodzielnie wykonać remont łazienki.